تلفن تماس : 09385603907 | واحد فروش : 02191303442 | پشتیبانی فنی : 02191304548

برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در یک نگاه...

برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت

برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت این ویژگی را دارد که یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری (Client) برای پویا شدن و ایجاد انعطاف بیشتر کدهای Html هست . Client یا سمت مشتری بودن جاوااسکریپت به این معناست که کدهای جاوا اسکریپت توسط کامپپوتر کاربر تفسیر و اجرا میشن و نه به وسیله ی سرورهای دیگه .

برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت
پویاسازی صفحات سایت با جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت گسترده ترین  زبان اسکریپت نویسی است و عده زیادی بر این باورند که این زبان برنامه نویسی ارتباطی با زبان برنامه نویسی جاوا دارد و یا حتی بدتر از آن تصور می کنند که جاوا اسکرییت بخشی از زبان برنامه نویسی جاواست در صورتی که جاوا اسکریپت هیچ ارتباطی با جاوا ندارد  و هر یک زبان های برنامه نویسی مجزایی می باشند.

برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت

در حقیقت جاوا اسکریپت (Java Script) به توسعه دهندگان وب این امکان را می دهد تا سایت های تعاملی و به اصطلاح Interactive طراحی کنند و توسعه دهند. این زبان با عملکرد خود کنترل ها و رفتارهای پیش فرض مرورگر را تقویت می کند و یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری (Client side) است که با هدف پویا شدن و انعطاف بیشتر کد های Html توسعه یافته است. به وسیله Html ما می توانیم انواع صفحات وب را به همراه بخش هایی از جمله: تصاویر، متن ها ، جدولها و فرم ها طراحی کرد اما نمی توانیم با بکارگیری آن فرم های طراحی شده را کنترل کنیم( به طور مثال اطلاعات دریافت کنیم ) یا توانایی برنامه سازی و پاسخ به رویداد های برنامه و عملکرد کاربر توسط آن وجود ندارد. درنتیجه برای عملی کردن این مرحله از کار باید یک زبان برنامه نویسی را به منظور پویا سازی صفحه مان و ایجاد توانایی تعامل با کاربر بکار بگیریم که امروزه متداول ترین و بهترین زبان برنامه نویسی برای صفحات وب زبان اسکریپت نویسی جاوا اسکریپت می باشد که میتوان به بهترین نحو به برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت پرداخت.

مزایا برنامه نویسی سایت باجاوااسکر

صفحات HTML شما را پویا میکند.

 میتواند cookie بسازد و استفاده کند.

 قابلیتهای زیادی در کنترل Browser بیننده دارد.

 قابلیت برنامه نویسی را به صفحات HTML شما میدهد.

 می‌توان از آن در تمامی صفحات وِب، بدون توجه به حجم داده‌ها و فایل، استفاده کرد.

 نزدیک بودن این زبان برنامه‌نویسی به زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر نظیر C++ ،C و #.

 فراهم کردن برنامه‌نویسی Dynamic که در دنیای مدرن امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 دنیایی از کتاب‌خانه و فریم‌ورک دارد که در نهایت توسعه صفحات وب را برای برنامه نویسان آسان می‌کند.

 یک زبان برنامه نویسی رویداد محور (Event-based) می‌باشد که در مصارف صنعتی کاربردهای بسیاری دارد.

 فراگیری زبان جاوا اسکریپت نسبت به دیگر همتایان آن بسیار ساده می‌باشد. به علاوه منابع این زبان به صورت آنلاین و آفلاین در دسترس عموم قرار دارد.

• وقتی به‌عنوان یک زبان سمت کاربر (Client-Side) از آن استفاده می‌شود، به محض باز شدن مرورگر، جاوا اسکریپت نیز به سرعت شروع به‌کار می‌کند.

 به لطف جاوا اسکریپت، برنامه‌نویسان نیازی به یادگیری زبان‌های مختلف سمت کاربر یا سمت سرور ندارند. به‌عبارت دیگر زبان جاوا اسکریپت تمامی امکانات مورد نیاز را در یک پکیج برای برنامه نویسی بک اند و برنامه نویسی فرانت اند فراهم می‌کند.

معایب برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت

 کند بودن از مهم‌ترین معایب این زبان برنامه ‌نویسی است که به‌دلیل عدم کامپایل شدن به‌وجود می‌آید.

 دیباگ کردن بسیار مشکل.

 فقط بر روی مرورگرها اجرا می‌شود.

 از قابلیت چند ریسمانی (Multithreading) پشتیبانی نمی‌کند.

 امکان مبادله با سرور سایت را ندارد چون روی مرورگر اجرا می‌شود.

 جاوا اسکریپت در سمت کاربر، اجازه خواندن و نوشتن فایل ها را نمی‌دهد.

 ترجمه‌ی کدهای نوشته شده در این زبان در برخی از مرورگرها متفاوت می‌باشد.

 گاهی برای سو استفاده از سایت برخی کاربران امکان اجرای اسکریپت‌ها را بر روی مرورگر خود لغو می‌کنند.

 اگرچه گفته شد بیشتر مروگرها از آن پشتیبانی می‌کنند ولی در برخی مرورگرهای قدیمی قابل اجرا نشدن نیست.

 اصلی ترین عیب برنامه نویسی با جاوااسکریپت، قابل مشاهده بودن تمامی کدهای نوشته شده در آن است به گونه ای که نفوذ پذیری به آنها کار ساده ای است و همین عامل امنیت وبسایت را کمی کاهش می دهد (البته با انجام یکسری کارها این امنیت قابل تامین می باشد).

 اگرچه ارور جاوااسکریپت به ندرت در مرورگرها دیده می‌شود، اما در صورت ایجاد خطا تمام وبسایت از کار می‌افتد.

کاربردهای ساخت جعبه های تأیید در برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت

قطعا تا به حال فرم های زیادی را پر کرده اید و در انتهای آنها با دکمه هایی  جعبه های تایید یا همان (confirmation box) مثل OK و Cancel مواجه شده اید که با کلیک بر روی هر یک از آنها با نتایج متفاوتی روبه رو شدید. در حقیقت به دلیل وجود جاوا اسکریپت است که توسط کدهای خود این قابلیت را ایجاد می کند تا با کلیک کاربر بر دکمه OK اینکار انجام شود و با کلیک کردن بر دکمه دیگر کار دیگری انجام شود.

ذخیره اطلاعات دربرنامه نویسی باجاوااسکریپت

این زبان در برنامه نویسی سایت با جاوااسکریپت براساس عملکردی که کاربر از خود نشان می دهد این امکان را ایجاد می کند که اطلاعات جدیدی ذخیره شوند و یا اطلاعاتی از گذشته بازخوانی شوند.

همچنین میتوانید از ایتن صفحه بازدید کنید

برنامه نویسی وب با گولنگ (GoLang)
امکانات برنامه نویسی باجاوااکریپت
برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت

استفاده از جاوا اسکریپت در برنامه نویسی سایت باجاوااسکریپت ، می تواند اطلاعات و دستورات وارده را کنترل کند و در صورت صحیح بودن آن ها را به سرور منتقل کند انجام این کار امکان ارسال اطلاعات غلط به سرور را کم می کند و باعث کاهش ترافیک می شود همچنین این زبان می تواند انواع کادرهای اخطار،تایید و دریافت ورودی را به کاربر نشان دهد .
جاوا اسکریپت می تواند نوع و نسخه مرورگر مورد استفاده کاربر را بخواند و براساس مرورگرخاص تنظیمات و صفحات ویژه ای را بارگذاری کند .جاوا اسکریپت  توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات مورد نیاز مرورگر را بر روی کامپیوتر بازدید کننده صفحه را داراست ، که در اصطلاح به این کار ایجاد و خواندن Cookie می گویند .

کلام آخر

Javascript یک زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمند است که امروزه به دلیل قابلیت های بی شمار و ویژگی هایش استفاده گسترده ای در زمینه طراحی وب سایت دارد و توسعه دهندگان وب با بکارگیری آن به طراحی صفحات وب می پردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

برنامه نویسی
سعیده خواجوی

طراحی اپلیکیشن شهرداری

با طراحی اپلیکیشن شهرداری کدینو می‌توانید ابزاری قدرتمند برای بهبود ارتباط بین شهرداری ها و شهروندان ایجاد کنید. یک اپلیکیشن شهرداری خوب باید قابلیت این

ادامه مطلب
فریمورک PHP
برنامه نویسی php
مریم اکبرزاده

فریمورک PHP چیست؟

فریمورک PHP چیست؟فریم‌ورک‌ها مجموعه‌ای از ماژول‌های کد نوشته شده توسط شخص دیگری هستند. اما توسط توسعه‌دهندگان در پروژه‌هایشان برای پیاده‌سازی توابع رایج مورد استفاده قرار

ادامه مطلب
مطلب دیگری یافت نشد